Here’s every recipient of the Silver Antelope Award from 2010 to 2017

Update, Sept. 22: After readers reported some errors, I updated a few of the names/councils below. Please continue to contact me if you spot any errors. Thanks!


The Silver Antelope Award recognizes Scouters of exceptional character who have provided distinguished service within one of the BSA’s four regions — Central, Northeast, Southern and Western.

It’s part of the so-called “Silver family” of BSA awards, alongside the Silver Beaver Award for distinguished service within a council and the Silver Buffalo Award for distinguished service on the national level.

You’ll call me biased, but of all the Silver Antelope Award recipients in history, my favorite is my dad, Don, who received the honor in 2014.

Each of the recipients of the award, created in 1942, has done something remarkable to benefit Scouting. You can see the list of recipients from 2010 to 2017 below. Are there any from your council?

How to nominate someone for the Silver Antelope Award

To nominate someone for the Silver Antelope, contact your local council. Your council will electronically submit its nominations, using this official form, to the National Court of Honor.

Councils must submit nominations by Nov. 30 for consideration the following year. Awards are presented each year at the regional awards luncheon held in conjunction with the BSA’s National Annual Meeting each May.

Recipients get recognized at the luncheon and receive an orange-and-white knot to wear on their uniforms, an orange-and-white ribbon medal, a lapel pin and, of course, a certificate.

2010 Silver Antelope Recipients

Central

  • M. Glenn Cameron, Ozark Trails Council, Point Lookout, MO
  • Abner H. George, Jr., Northern Star Council, Minnetonka, MN
  • Charles Victor Lang, Greater Cleveland Council, Chagrin Falls, OH
  • Virgil Reed, Dan Beard Council, Cincinnati, OH
  • Robert E. Vogt, Greater St. Louis Area Council, Ballwin, MO
  • R. Michael Yost, Great Sauk Trail Council, Howell, MI

Northeast

  • Edward C. Cool, Minsi Trails Council, Bethlehem, PA
  • William E. Johnston, Connecticut Rivers Council, Avon, CT
  • Howard E. Liebmann, Patriots’ Path Council, Mount Arlington, NJ
  • Joseph P. McNally, Greater Pittsburgh Council, Oakmont, PA
  • Maria Molinelli, Puerto Rico Council, San Juan , PR
  • Arnold F. Traupman, MD, Minsi Trails Council, Bethlehem, PA

Southern

  • Larry Bahler, Indian Nations Council, Broken Arrow, OK
  • Kimberly Barker, Bay Area Council, League City, TX
  • John T. Bell, Suwanee River Area Council, Tallahassee, FL
  • L. Ronald Bell, South Florida Council, Miami, FL
  • Jean Sylvia Dukes , Blue Ridge Council, Clemson, SC
  • H. Larry Harper, Northeast Georgia Council, Gainesville, GA
  • Aubrey B. Patterson, Yocona Area Council, Tupelo, MS
  • Thomas Henderson Price, DDS, Calcasieu Area Council, Lake Charles, LA
  • Barry A. Smith, Old North State Council, Greensboro, NC
  • John Stuart III, Circle Ten Council, Dallas, TX
  • Chuck Treadway, Northeast Georgia Council, Dohlonega, GA

Western

  • Toby Capps, Chief Seattle Council, Renton, WA
  • Keith Coombs, Marin Council, Novato, CA
  • Larry Gibson, Utah National Parks Council, Highland, UT
  • Michael Hardebeck, Far East Council, Tokyo, Japan
  • Janet Keene, Grand Canyon Council, Gilbert, AZ
  • Howard Kern, Ventura County Council, Westlake Village, CA
  • Cheryl Lant, Utah National Parks Council, Orem, UT
  • Tim McHenry, Pacific-Skyline Council, San Carlos, CA
  • S. Carl Nicolaysen, Ore-Ida Council, Nampa, ID
  • Joseph E. Porter III, Long Beach Area Council, Seal Beach, CA
  • James Rogers, Nevada Area Council, Reno, NV

2011 Silver Antelope Recipients

Central

  • Keith Butt, Allohak Council, Logan, OH
  • Connie Elliott, Great Sauk Trail Council, Temperance, MI
  • Christopher Grove, Miami Valley Council, Troy, OH
  • Brian L. Kasal, Chicago Area Council, Chicago, IL
  • John L. Makowski, Milwaukee County Council, Colgate, WI
  • Steve McGowan, Buckskin Council, Cross Lanes, WV
  • Louis E. Milsted, Bay-Lakes Council, Sheboygan, WI
  • Sheryl A. Oakman, Mid-America Council, Bellevue, NE
  • Adolph E. Peschke, Mid-Iowa Council, Des Moines, IA
  • Russell D. Votava, Cornhusker Council, Lincoln, NE

Northeast

  • Steven R. DeWick, Greater Pittsburgh Council, Pittsburgh, PA
  • Joseph P. Fanelli, Jr., Cradle of Liberty Council, Philadelphia, PA
  • Jeffrey H. Goldsmith, Jershey Shore Council, South Orange, NJ
  • Frances A. Hensen, Baltimore Area Council, Windsor Mill, MD
  • Abelardo LeCompte, Puerto Rico Council, Ponce, PR
  • Gary M. Schroeder, West Chester Council, Landenbert, PA
  • Charles A. Spitz, AIA, NCARB, Monmouth Council, Wall Township, NJ
  • Darlene R. Sprague, Greater Niagara Frontier Council, Niagara Falls, NY
  • Mary Elizal Tomchuk, Patriots’ Path Council, Piscataway, NJ
  • Kaylene D. Trick, Susquehanna Council, New Berlin, PA

Southern

  • Robert M. Baldwin, Coastal Carolina Council, Mount Pleasant, SC
  • David Biegler, Circle Ten Council, Dallas, TX
  • Richard Paul Bragga, Heart of Virginia Council, Henrico, VA
  • Ronald Richard Collins, Caddo Area Council, Nash, TX
  • John D. Finch, Middle Tennessee Council, Goodlettsville, TN
  • James A. Flatt, M.D., Greater Alabama Council, Huntsville, AL
  • Charles T. Harbin III, Sam Houston Area Council, Sugar Land, TX
  • David M. Weekley, Sam Houston Area Council, Houston, TX

Western

  • Glenn Thomas Ault. M.D., San Gabriel Valley Council, Hacienda Heights, CA
  • Ken Bower, Santa Clara County Council, San Jose, CA
  • Gary D. Christiansen, West Los Angeles County Council, Santa Clarita, CA
  • J. Robert Coleman, Jr., Piedmont Council, Piedmont, CA
  • John E. Disney, Pacific Harbors Council, Tacoma, WA
  • Capt. John W. Manz USMC (ret), Montana Council, Seeley Lake, MT
  • Michael R. Philbrook, San Diego-Imperial Council, San Diego, CA
  • David W. Rich, Trapper Trails Council, Syracuse, UT
  • Alison K. Schuler, Great Southwest Council, Albuquerque, NM
  • Brad Stevens, Marin Council, San Rafael, CA
  • Larry Tuntland, Nevada Area Council, Reno, NV

2012 Silver Antelope Recipients

Central

  • J. Patrick Anderson, Southwest Michigan Council, Portage, MI
  • John A. Chandler, Great Lakes Council, Troy, MI
  • Raymond R. Czech, Greater Cleveland Council, Broadview Heights, MI
  • Charles Dru Goodwin, MD, Miami Valley Council, Dayton, OH
  • Edward Hansen, Great Lakes Council, White Lake, MI
  • Philip J. Johnson, Northern Star Council, Eden Prairie, MN
  • Stephen J. McCollister, Mid-America Council, Valley, NE
  • Cole D. Petersen, Northern Star Council, Burnsville, MN
  • Robert A. Stuart, Jr., Abraham Lincoln Council, Springfield, MO

Northeast

  • Scott T. Anderson, Patriots’ Path Council, Westfield, NJ
  • Thomas J. Cordaro, Laurel Highlands Council, Glenshaw, PA
  • Warren Dressler, Jr., Northern New Jersey Council, Ridgefield Park, NJ
  • Fred W. Joost, Jr., New Birth of Freedom Council, Lancaster, PA
  • Christopher J. Moon, Connecticut Rivers Council, Naugatuck, CT
  • Greg E. Placy, Daniel Webster Council, Colebrook, NH
  • Robert T. Sadock, MD, Connecticut Yankee Council, Riverside, CT
  • Paul J. Sliney, Knox Trail Council, Marlborough, MA

Southern

  • Fernando S. Aran , South Florida Council, Miami, FL
  • Carol and Barney Barnett, Gulf Ridge Council, Lakeland, FL
  • Shawn L. Briese, Central Florida Council, Ormond Beach, FL
  • Mary Fisher, Westark Area Council, Danville, AR
  • Charles K. Hecht, Chattahoochee Council, Columbus, GA
  • Jason P. Hood, Chickasaw Council, Memphis, TN
  • John J. Jenkins, Atlanta Area Council, Berkeley Lake, GA
  • Joseph E. Johnson, Great Smoky Mountain Council, Knoxville, TN

Western

  • James (Jim) D. Virgin, Cascade Pacific Council, Vancouver, WA
  • Roma Bishop, San Francisco Bay Area Council, Pleasanton, CA
  • J Del Bishop, Jr, Chief Seattle Council, Woodinville, WA
  • Robert J. Johnston, Las Vegas Area Council, Las Vegas, NV
  • Timothy I. Malaney, San Diego-Imperial Council, Chula Vista, CA
  • Arthur F. (Skip) Oppenheimer, Ore-Ida Council, Boise, ID
  • Gregory Dean Sawyer, Grand Columbia Council, Yakima, WA
  • Steven Robert Silbiger, Los Angeles Area Council, Los Angeles, CA

2013 Silver Antelope Recipients

Central

  • Ernest C. Froemel, Des Plaines Valley Council, La Grange , IL
  • Jeffery W. Geralds, Great Lakes FSC Council, Madison Heights, IL
  • Gregory Allen Godwin, Buckskin Council, Athens, WV
  • Charles r. Maris, MD, Lincoln Trails Council, Charleston, IL
  • Michael Robert St. Pierre, Crossroads of America Council, Indianapolis, IN
  • Delvin Lee Wilkinson, Heart of America Council, Lee’s Summit, MO
  • J. Scott Woolery, Northern Star Council, Plymouth, MN

Northeast

  • Archpriest John T. Bacon, Old Colony Council, Bridgewater, MA
  • Jason Barlow, Hudson Valley Council, Hopewell Junction, NY
  • R. Clifford Berg, Del-Mar-Va Council, Chadds Ford, PA
  • James Castanzo, Pennsylvania Dutch Council, Lancaster, PA
  • Scott R. Christensen, Theodore Roosevelt Council, Manhasset, NY
  • John R. Halsey, Boston Minuteman Council, Reading, MA
  • Gerard A. Scanlan, Hudson Valley Council, New City, NY
  • David J. Talbot, Westchester-Putnam Council, North Salem, NY

Southern

  • Council J. Armstrong, Jr., Daniel Boone Council, Asheville, NC
  • Terry Bramlett, Northeast Georgia Council, Suches, GA
  • Chris L. Cook, Cherokee Area Council, Bartlesville, OK
  • Linda Goff, Great Smoky Mountain Council, Oak Ridge, TN
  • Jimmie Smith Homburg, South Florida Council, College Station, TX
  • Roger C. Mosby, Sam Houston Area Council, Montgomery, TX
  • David P. Rumbarger, Yocona Area Council, Tupelo, MS
  • Thomas Richard Yarboro, Tuscarora Council, Goldsboro, NC

Western

  • David L. Beck, Great Salt Lake Council, Salt Lake City, UT
  • Richard M. Brenner, Santa Clara County Council, Saratoga, CA
  • Robert B. Carns, Mt. Diablo-Silverado Council, Alamo, CA
  • Gary Crum, Longs Peak Council, Laramie, WY
  • John Charles Keegan, Yucca Council, Peoria, AZ
  • Ronald K. Migita, Aloha Council, Aiea, HI
  • Scott Dean Oki, Chief Seattle Council, Bellevue, WA
  • David A. Wilson, Utah National Parks Council, Orem, UT

2014 Silver Antelope Recipients

Central

  • Richard Tucker Boeshaar, Heart of America Council, Mission Hills, KS
  • Richard B. Northrup, Michigan Crossroads Council, Tecumseh, MI
  • Len Roberts, Miami Valley Council, Dayton, OH
  • James H. Simpson , Lewis & Clark Council, O’Falton, IL
  • David L. Steward, Greater St. Louis Area Council, Town & Country, MO
  • Marvin Stonecipher, Northern Star Council, Cottage Grove, MN
  • Rev. Dr. David R. Weyrick, Great Trail Council, Akron, OH
  • Kristopher J. Zahrobsky, Des Plaines Valley Council, Willowbrook, IL

Northeast

  • Ronald L. Adolphi, National Capital Area Council, Williamsburg, VA
  • Gerard G. Case, Central New Jersey Council, Dayton, NJ
  • Frederick “Rick” Hillenbrand, National Capital Area Council, Romney, WV
  • Thomas P. Kehoe, Yankee Clipper Council, Manchester-by-the-Sea, MA
  • Bernard W. Lockard, Jr., Laurel Highlands Council, Indiana , PA
  • Brian E. McAuliff, Suffolk County Council, Bayport, NY
  • Andrew James Miller, Daniel Webster Council, Hanover, NH
  • Peter E. Pape, Seneca Waterways Council, Webster, NY

Southern

  • Keller S. Carlock, M.D., Atlanta Area Council, Atlanta, GA
  • Charles A. Garwood, Piedmont Council, Shelby, NC
  • Thomas C. Harrison, Daniel Boone Council, Asheville, NC
  • Stanley Lee Kynerd, Andrew Jackson Council, Breandon, MS
  • John Alden (Jack) Metcalfe, Sam Houston Area Council, Houston, TX
  • William Tally IV, Heart of Virginia Council, Petersburg, VA
  • Donald C. Thom, Lincoln Heritage Council, Lousiville, KY
  • Don Wendell, Circle Ten Council, Plano, TX

Western

  • Paul Clyde, Utah National Parks Council, Orem, UT
  • Frederick Grimm, Chief Seattle Council, Seattle, WA
  • H. Ken Hayashi, Chief Seattle Council, Seattle, WA
  • Eric l. Hiser , Grand Canyon Council, Phoenix, AZ
  • Doris R. McCarthy, San Diego Imperial Council, San Diego, CA
  • Paul L. Moffat, Las Vegas Area Council, Las Vegas, NV
  • Daniel Walters, San Francisco Bay Area Council, San Leandro, CA
  • Martin M. Webb, Redwood Empire Council, Sebastopol, CA

2015 Silver Antelope Recipients

Central

  • Bruce C. Boyle, Buckeye Council, Delaware, OH
  • Morris D. Cooper, Abraham Lincoln Council, Springfield, IL
  • Roger W. Engelbart, Greater St. Louis Area Council, St. Louis, MO
  • Stephen J. Harris, Great Lakes FSC Council, Bloomfield Hills, MI
  • Daniel E. Hunt, Mid-America Council, Blair, NE
  • Michael S. LoPresti, Northeast Illinois Council, Glenview, IL
  • Jay C. Oakman, Mid-America Council, Bellevue, NE
  • David H. Williams, Crossroads of America Council, Fishers, IN

Northeast

  • Daniel J. Albert, Connecticut Rivers Council, Kensington, CT
  • Bryan Fisk, Northeastern Pennsylvania Council, Clarks Summit, PA
  • Marybeth McCall, MD, Revolutionary Trails Council, Utica, NY
  • Thomas J. McKeever, Jr., National Capital Area Council, West Friendship, MD
  • William E. Rosner, Laurel Highlands Council, Pittsburgh, PA
  • Eric H. Schultz, Boston Minuteman Council, Boston, MA
  • Richard T. Sullivan, Knox Trail Council, Natick, MA
  • John J. Vesey, Greater New York Council, Brooklyn, NY

Southern

  • Denise K. Bahler, Indian Nations Council, Broken Arrow, OK
  • Larry Chase, Atlanta Area Council, Marietta, GA
  • Donald James Dare, Great Smoky Mountain Council, Powell, TN
  • Fredereick W. Hyslop, Jr., Blue Ridge Council, Greer, SC
  • Cassandra Harman Johnson, Sam Houston Area Council, Cypress, TX
  • Thomas Roberts, Northeast Georgia Council, Dawsonville, GA
  • Mark D. Rose, Gulf Ridge Council, Lutz, FL
  • William T. Spence, Colonial Virginia Council, Suffolk, VA

Western

  • Scott Beckett, Denver Area Council, Edina, MN
  • Jeffrey Bostwick, San Diego-Imperial Council, San Diego, CA
  • Danny R. Brock, Great Salt Lake Council, Bountiful, UT
  • William C. Collett, Mt. Diablo-Silverado Council, Lafayette, CA
  • Thomas Edwards, Mt. Diablo-Silverado Council, Lafayette, CA
  • Eugene L. Grant, Cascade Pacific Council, Happy Valley, OR
  • Bruce D. Noonan, Grand Columbia Council, Moses Lake, WA
  • Paul Sowards, Great Southwest Council, Albuquerque, NM

2016 Silver Antelope Recipients

Central

  • Kandra H. Dickerson, Mid-Iowa Council, Johnston, IA
  • Richard A. Koch, Greater St. Louis Area Council, St. Charles, MO
  • Tom E. Monson, Northern Star Council, Eau Claire, WI
  • Veidols Muiznieks, Northern Star Council, St. Paul Park, MN
  • Charles E. Truza, Michigan Crossroads Council, Troy, MI
  • Carm C. Walgamott, Lewis & Clark Council, O’Fallon, IL
  • Stephan B. Wilder, Buckeye Council, Canton, OH
  • John A. Woodall III, Northern Star Council, Spicer, MN

Northeast

  • Scott R. Berger, Patriots’ Path Council, Scotch Plains, NJ
  • Craig Stephen Donais, Daniel Webster Council, Manchester, NH
  • Douglas C. Fullman, Washington Crossing Council, Plainsboro, NJ
  • Lawrence A. Healey, Jr., Spirit of Adventure Council, Reading, MA
  • Jeffrey L. McKinney, Baden-Powell Council, Binghamton, NY
  • Russell H. Neubauer, Chester County Council, West Chester, PA
  • Hugh Redd, National Capital Area Council, Great Falls, VA
  • Alvin L. Zach, Monmouth Council, East Brunswick, NJ

Southern

  • Jennifer Lee Hancock, South Plains Council, Lubbock, TX
  • H. Lawson Hembree IV, Westark Area Council, Ft. Smith, AR
  • David S. Hendrix, Gulf Ridge Council, Brandon, FL
  • Richard B. Hensley, Blue Ridge Mountains Council, Hardy, VA
  • Larry Gene Mahoney, Atlanta Area Council, Acworth, GA
  • James C. Miles, Mecklenburg County Council, Cornelius, NC
  • Fred R. Norton, Caddo Area Council, Texarkana, TX
  • William B. Squire, Cape Fear Council, Wilmington, NC

Western

  • Mark Gubler, Utah National Parks Council, St. George, UT
  • David Hedman, Ventura County Council, Ojai, CA
  • Richard Kagawa, Orange County Council, Huntington Beach, CA
  • James Libbin, Yucca Council, Las Cruces, NM
  • Anthony L. Mei, Marin Council, Novato, CA
  • Jack L. Peterson, Yucca Council, El Paso, TX
  • Paul “Hank” Scherf, Pacific Skyline Council, Menlo Park, CA
  • Scott Suchan, Mount Baker Council, Everett, WA

2017 Silver Antelope Recipients

Central

  • Randall J. Corgan, Dan Beard Council, Loveland, OH
  • Dale A. DeGirolamo, Greater Cleveland Council, Elyria, OH
  • Brad L. Epstein, Pathway to Adventure Council, Algonquin, IL
  • Roy A. More, Michigan Crossroads Council, Ann Arbor, MI
  • Eugene J. Schnell, Greater St. Louis Area Council, St. Charles, MO
  • Keith William Sickendick, Heart of America Council, Overland Park, KS
  • Elwin Spray, Tecumseh Council, Beavercreek, OH
  • Mary Wangerin, Northern Star Council, Savage, MN

Northeast

  • Frederick W. Adriance, Twin Rivers Council, Waterford, NY
  • Richard M. Bausher, Jr., Laurel Highlands Council, Johnstown, PA
  • Hon. Gerard J. Boyle, Daniel Webster Council, Campton, NH
  • Joe Paul Case, Western Massachusetts Council, Amherst, MA
  • James P. Ganley, Nashua Valley Council, Gardner, MA
  • Robert M. Koch, Suffolk County Council, Ronkonkoma, NY
  • Orrin B. MacMurray, Longhouse Council, Camden, NY
  • Charles A. Morgan, III, Baltimore Area Council, Highland, MD

Southern

  • James Hunter Cash, Circle Ten Council, McKinney, TX
  • Jay W. Fox, Ph.D., Stonewall Jackson Area Council, North Garden, VA
  • Steve Gerber, Rio Grande Council, Harlingen, TX
  • Paul Grasse, Quapaw Area Council, Hot Springs Village, AR
  • William E. Guglielmi, Greater Tampa Bay Area Council, Tampa, FL
  • John C. Jennings, III, Central Florida Council, Orlando, FL
  • Joseph E. Pizzi, Jr., Oconeechee Council, Pinehurst, NC
  • Timothy L. Spires , Cherokee Area Council, Cleveland, TN

Western

  • Kevin Baker, Chief Seattle Council, Woodinville, WA
  • Jacques Behar, Verdugo Hills Council, Ogden, UT
  • David Graves, Ventura County Council, Simi Valley, CA
  • Arthur Lipman, Great Salt Lake Council, Salt Lake City, UT
  • Rodney Mangus, Mt. Diablo-Silverado Council, Orinda, CA
  • Dale Radcliff, Piedmont Council, Piedmont, CA
  • Ange Workman, Trapper Trails Council, Morgan, UT
  • Patricia Wrath, Aloha Council, Kailua, HI

Recipients before 2010

What about before 2010? Wikipedia has this list of recipients, but I can’t vouch for its complete accuracy.

10 Comments

  1. Bryan, there are a significant number of data errors in the correlation of which award recipient is from which Council and city it seems. Almost looks as if a bad “sort action” got the data mixed up among the others on the list.

  2. it would be nice to have the data prior 2010 presented in the same manner as Bryan has it in the latest post. The living history of such recognition would be phenomenal.

  3. Bryan, good stuff! I was blessed with an award in 1995 that I’m told took an interesting path: original nomination from Western Region (Far East Council) to Southern (Atlanta) to North East (Transatlantic) presented by Southern while I was actually back in North East (TAC)…the perseverance of some wonderful Scouters made that happen.

Join the conversation